Nagyon ledöbbentem. Hihetetlen.
- gyogytapasz
- 2015. ápr. 7.
- 3 perc olvasás
Tudtad azt, hogy a szabadforgalmú fájdalomcsillapító életveszélyes lehet! Különösen a paracetamol alapúnál.
Ha nem csökken a fájdalom, mindenki hajlamos hamarosan bekapni még egy szemet a gyógyszerből. S mivel a paracetamol bizonyítottan gyengébb hatású fájdalomcsillapító, ezért ez gyakran bekövetkezik. Például Angliában évente 500-an halnak meg paracetamol túladagolásban. A túladagolás súlyos májkárosodáshoz is vezethet. De a paracetamol alapú fájdalomcsillapítók éhezéskor és gyomorrontáskor is veszélyesek lehetnek.
Utánanéztem egy kicsit fájdalomcsillapítók hatásainak. Hát egészen félelmetes dolgokat
Dr. Wiliam Lee paracetamol szakértő írta: "Meg kell kérdezzük: a károsodások és halálesetek ilyen mértéke megengedhető egy szabadpiacú fájdalom csökkentő esetében?"

A legtöbb ember azt hiszi, hogy a vény nélkül kapható gyógyszerek biztonságosak, ha előírás szerint szedik. De még a megengedett adagban is, az aszpirin fekélyt okozhat, az antihisztaminok (allergiaellenes szerek) álmosságot, a paracetamol készítmények pedig súlyos máj-károsodást okozhatnak.
Magyarországon évente 250 körüli paracetamol mérgezéses eset fordul elő, súlyos eset pedig alig van. Májátültetés ezen okból csak évente egy-két alkalommal történik, haláleset pedig nagyságrendileg kétévente egyszer. Itthon a paracetamol fogyasztása alig több mint tíz éves múltra tekint vissza, a messze nem fogyasztunk belőle annyit, mint például Angliában
Angliában évente 70 000 paracetamol mérgezést kezelnek, ebben benne van a rengeteg öngyilkossági szándékkal elkövetett túladagolás is. (Nem ötletnek de paracetamol mérgezéshez elég 20 szem tabletta.) 1993 és 1997 közt Angliában 500-an haltak meg paracetamol túladagolásban.
Ezek az adatok azt jelentik, hogy Angliában egymillió lakosra 1400 paracetamol mérgezés esik, és a fejlett egészségügyi ellátásnak köszönhetően csak 10 paracetamol halál jut egymillió emberre. Világszerte, a túladagolásos mérgezések feléért a szabadforgalmazású paracetamol felelős!
A fájdalomcsillapító vény nélkül kapható.
A televízióban rengeteg a gyógyszer reklám, így van esélye annak, hogy valaki különböző fantázianevű, de ugyanolyan hatóanyagú gyógyszerből bevegye a adag kétszeresét-háromszorosát, vagy akár négyszeresét.
Egy átlag ember esetében 8 gramm körüli mennyiségnél már mérgezőnek számít.
Hála istenek ilyen szintű túladagolásra nagyon kicsi az esély.
Némelyik kockázatról olvashatunk a gyógyszer-tájékoztatóban. Pl. hogy napi egy-három alkoholos itallal és a paracetamol alapú készítményeket veszélyesek. De az éhezés is hasonló veszélyekkel jár.
Ilyen például egy 25 éves svéd férfinak az esete, akiről 1992-ben közöltek eset tanulmányt:
A férfinak Törökországban gyomorrontása lett. Másfél nappal hazaindulása előtt hányinger, hányás alakult ki nála. Mivel a repülés alatt is romlott az állapota, megérkezésekor kórházba szállították, ahol máj leállást állapítottak meg nála, s s máj átültetésre sorolták be.
Bátyjától azt az információt kapták, hogy naponta háromszor 500-1000 mg paracetamolt vett be, két nap alatt összesen 5-6 grammot. Szerencsére a férfi állapota aztán javulni kezdett, és máj átültetésre nem került sor.
Mit csinált rosszul a férfi, ami máj károsodáshoz vezetett? Semmit.
A napi megengedett paracetamol adag 4 gr. A férfi napi 2-3 grammot szedett csupán. Azért szedte a paracetamolt, hogy csökkentse gyomorontásából eredő gyomor fájdalmát.
Követte az utasításokat és majdnem belehalt.
Az esetet bemutató orvosok arra következtettek, hogy a paracetamol megengedett adagban is mérgező lehet a májra. S hozzátették: éhezéskor, gyomor bántalmakkor különösen veszélyes a szedése.
A túladagolásos esetek fele nem akaratlagos, vagyis az ember nincs is tudatában annak, hogy a megengedettnél több paracetamolt szedett be. Vannak akik elfelejtik számolni, mennyit vettek már be.
Mások azért szednek 5-8 grammot, mert fájdalmuk nem enyhül a megengedett adagra. Nem ártani akarnak maguknak!
Egy újabb típus, amikor valaki többféle szert szed, pl. influenzára, köhögésre, fejfájásra, lázra, és mindegyik szer paracetamolt tartalmaz.
Az is gyakori, hogy az orvos által felirt szer is tartalmaz paracetamolt, és a beteg e mellé szed szabad forgalmú paracetamol tartalmú gyógyszereket.
A szándékos paracetamol mérgezések Öngyilkossági kísérletek tulajdonképpen kevésbé veszélyesek, mert amint kiderült a túlszedés, a beteg megfelelő ellátást kap.
Az akaratlan mérgezéseknél azonban van olyan, hogy napokig szedi a szert, és a pontos mennyiség nem ismert, az orvoshoz kerüléskor a vér paracetamol tartalma már megtévesztően alacsony, így a mérgezés esetleg a végzetes tünetekig nem is derül ki, a s beteg élete már csak máj átültetéssel volna megmenthető.
Paracetamol alapú gyógyszerek pl. Béres Trinell, Coldrex Maxgrip1000 mg tartalmaz, Coldrex Citromos Por 750 mg, Coldrex tabletta 500 mg, Grippostad C 200 mg, Neocitran Por (felnőtt) 500 mg, Saridon 250 mg, Zaldiar 325 mg, Doloramol, Efferalgan, Mexalen, Panadol Paramax rapid, Perfalgan, Rubofen,
Az ibuprofennek is nagyon veszélyes melléhatása a gyomor- és bélnyálkahártya-károsító hatása. Ha valaki hónapokon vagy éveken keresztül viszonylag nagy mennyiségben szed ibuprofent (vagy más nem-szteroid gyulladás csökkentőt), annál fekélyek alakulhatnak ki, sőt akár a gyomor vagy a bélfal átfúródása is bekövetkezhet. Ezek a károsodások hamarabb is előjöhetnek, ha valaki hajlamos a fekélyre, vagy egyéb olyan tényező is fennáll nála, ami a fekélyképződést elősegíti. Ilyen például a rendszertelen étkezés, a stresszes életmód, a dohányzás, rendszeres kávéfogyasztás.
Már régóta kerestem alternatívát, ha valami fáj akkor azt csillapítani kell. De a májamra még szükségem van. FGXpress tapaszt az FDA ( Amerikai Gyógyszer,- és Élelmiszer-ellenőrző Legfelső Hivatal) adatbázisában mint első osztályú egészségügyi készítményként regisztrálta.
Kipróbáltam és tényleg hatott, bőrön át szívódik fel természetes anyagokból készítik
Minden embernek van józan esze és választási lehetősége.
A tények alapján mindenki eldöntheti mi jó neki.
Comments